Ralston

Kolory z palety natury

Farby na bazie ekologicznych składników

Tekst Magda Pawluk

 

Współczesne czasy, których rytm wyznacza pogoń za zdobyczami technologii, pozwoliły na nowo docenić naturę. Dziś odczuwamy silną potrzebę kontaktu z przyrodą, a także głębiej zastanawiamy się nad rozwiązaniami poprawiającymi stan środowiska. Ta tendencja znajduje swoje odzwierciedlenie także w dziedzinie aranżacji wnętrz, w których popularnością cieszą się obecnie naturalne barwy i ekologiczne materiały. Odpowiedzią na takie potrzeby są farby na bazie ekologicznych składników.

 

Malowanie wnętrz to praktyka, którą powtarzamy średnio co kilka lat, by odświeżyć wnętrze. To także znakomity sposób na szybką i widoczną metamorfozę przestrzeni. Wybierając farbę do pomieszczeń, często jedynym kryterium, jakie przyjmujemy, jest jej kolor. Rzadziej przyglądamy się parametrom, takim jak właściwości czy skład produktu. To poważny błąd. Brak świadomości, z jakim preparatem mamy dokładnie do czynienia sprawia, że narażamy się nie tylko na nieadekwatny dobór np. do rodzaju powierzchni czy charakteru pomieszczenia, lecz także na kontakt ze szkodliwymi substancjami. W trosce o estetyczny efekt, jego trwałość, jak również zdrowie domowników, warto sięgać po innowacyjne ekologiczne farby, które poza bezpieczeństwem oferują też długą listę zalet. To cechy ważne z perspektywy osoby malującej i użytkującej wnętrze.

 

Bez szkodliwych składników

Aktualnie wiele firm oferuje już farby oparte na ekologicznych składnikach, więc znalezienie odpowiedniego produktu nie stanowi większego problemu. By dokonać właściwego wyboru, musimy jedynie dokładnie zapoznać się z etykietą, ale często już na pierwszy rzut oka zobaczymy na niej symbole świadczące o zachowanych standardach eko. Przykładem są wodorozcieńczalne farby powstałe na bazie spoiwa uzyskiwanego z surowców bioodnawialnych pochodzenia roślinnego. Ich ogromną zaletą jest wyeliminowanie ze składu lotnych związków organicznych (oznaczane są angielskim skrótem VOC lub polskim LZO), które wchodząc w reakcje chemiczne szkodzą naszemu zdrowiu i zanieczyszczają środowisko. Zupełnie wolne od tych substancji są biel i barwy podstawowe. Z kolei wśród odcieni pośrednich, których uzyskanie wiąże się z koniecznością użycia baz i past koloryzujących mogących zawierać śladowe ilości VOC, zawartość tych toksycznych związków sięga maksymalnie kilku gramów na litr produktu. Dla porównania, polskie normy określone w „Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 8 sierpnia 2016 r. w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych zawartych w niektórych farbach i lakierach (…)” dopuszczalną wartość maksymalną LZO dla farb matowych określa jako 30 g/l, a dla farb z połyskiem – 100 g/l.

 

Z listy zalet

Wśród części społeczeństwa pokutuje przekonanie, że w przypadku preparatów wykończeniowych, naturalne składniki mogą być mniej skuteczne niż te syntetyczne, a nawet oznaczać cofanie się w technologicznym rozwoju. Te wątpliwości stanowczo rozwiewają producenci ekologicznych farb, oferując produkty o wysokiej jakości i licznych zaletach. Formuła na bazie surowców bioodnawialnych jest łatwa w aplikacji, nie chlapie, dobrze kryje powierzchnie ścian i sufitów. Nakłada się ją za pomocą pędzla, wałka lub metodą natryskową. Nadaje się do malowania płyt gipsowo-kartonowych, betonu, muru, tynku, a nawet płyt kamiennych czy tapet z włókna szklanego. Swoje zadanie spełni także w przypadku powierzchni wcześniej pokrytych produktem zawierającym lateks. Szybko schnie i nie wydziela silnego silnego, drażniącego zapachu. Tworzy gładką, trwałą, odporną na szorowanie powłokę, pięknie prezentującą się w matowym wydaniu.

 

Gama naturalnych barw

Choć farby na bazie ekologicznych składników prezentują wiele zalet, kluczową wydaje się ich przyjazna dla domowników (i środowiska) formuła. Zastosowane we wnętrzu pomagają stworzyć we wnętrzu zdrowy mikroklimat. To jednak nie wszystko co potrafią. Z ich pomocą wykreujemy też modną przestrzeń w estetyce bliskiej naturze. Dostępna, bardzo szeroka gama barw zawiera szereg kojących, subtelnych tonów, które korzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców, ale też nawiązują do aktualnych trendów. Wśród nich znajdziemy m.in. paletę przepięknych matowych pasteli obejmującą zarówno chłodniejsze odcienie, jak np. rozbielona oliwka, gołębia szarość czy stonowany błękit, lecz także te o ciepłym wyglądzie, chociażby: delikatna brzoskwinia, brudny róż, przygaszona ochra. W pudrowym wydaniu znakomicie prezentują się też hity ostatniego sezonu – szmaragd oraz granat, dając jeszcze większe pole do aranżacyjnych popisów. Kolorystyczne akcenty to przecież jeden z podstawowych stylistycznych środków, jakimi posługujemy się w procesie projektowania idealnego wnętrza. Właściwie dobrane farby z pewnością dobrze nam się w tym przysłużą.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera